How to calculate "Per Pound" "Per Item"

0 Comments
Taxonomy upgrade extras: 

Let's suppose:

  • 6 pack of soda is $6.00
  • 12 pack of soda is $13.00

What is a better buy?

The answer is 6 pack of soda at $6.00 - Because you can buy two 6 packs and pay $12.00.  You save $1.00 by NOT buying 12 pack ($13).
You can do this calculation in your head.

But, in the real world, stores will trick you with complicated price structure. 

Here's another example - more realistic this time.

  1. 4 lbs of rice is $3.75
  2. 9 lbs of rice is $7.95

How do I know which is a better buy?

This is when you use a calculator to figure out "Per pound" price.

  1. 4lbs of rice at $3.75
    3.5/4 = $.937 per pound
  2. 9 lbs of rice is $7.95
    7.75/9 - $.883 per pound

So, it's better to buy 9lb bag (if you are able to consume entire 9 lbs without throwing out any)

* Remember, divide $ amount by quantity.  Not the other way around.

This is why you must carry a calculator. I carry 1-2 calculators at any given moment.  If I'm out? I have a calculator. 

###

randomness